حضرت نرجس خاتون علیها السلام

narjes khatoon

باسلام خدمت همه ی اعزّه
افتتاح صفحه مادر باران (حضرت نرجس خاتون علیها السلام ) به جهت بزرگداشت آن بانوی بزرگوار به قصد فرج و سلامتی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف
انشاءالله مطالبی ارزنده و مفید به همت اساتید ، محققین ، شعرای بزرگوار و دوستان ولائی به تدریج در این صفحه بارگزاری می شود .
لطفا این صفحه را به دوستان معرفی کنید ودر نشر آن کوشا باشید و اگر مطلبی ، مقاله ای ، شعری و ... در این زمینه دارید برای ما به شماره 09132000109 ارسال فرمائید.
از اینکه همراه ما هستید ممنون و سپاسگزاریم.

خطاب به همه ی دوستان امام زمان عجل الله فرجه : دعا کنید بزرگداشتی که قرار است در آستانه ی نیمه شعبان از حضرت نرجس خاتون علیها السلام بشود بزرگداشتی مناسب شان و منزلت ایشان باشد و همه ی آنان که در این زمینه قدمی برمی دارند موفق و حاجت روا شوند...

 پیام علماء در خصوص بزرگداشت مقام حضرت نرجس خاتون علیها السلام

پیام فقیه ولائی و عظیم الشأن
حضرت آیت الله العظمی حاج سید محمد جواد علوی بروجردی مدظله العالی
به مناسبت مراسم بزرگداشت مادر امام زمان علیه السلام ، حضرت نرجس خاتون علیها السلام

بسم الله الرحمن الرحیم
بقیة الله خیر لکم ان کنتم مؤمنین
چه خوش باشد که بعد از انتظاری
به امیدی رسند امیدواران
جمال الله شود از غیب طالع
پدیدار آید اندر بزم یاران

در دورانی که تلخی حوادث در دوران غربت شیعه و اوج محنت غیبت امواج سهمگین ناامیدی و یأس را به غرّش در آورده است ، نام و یاد مبارک او بذر امید را در جان های شیفته می افکند و آرزو و انتظار دیرینه ظهور او منظران خسته را به وجد می آورد.
خستگان عشق با این پندار که در دل دوست به هر حیله رهی باید یافت برای تعجیل در ظهور حضرتش ، با تجلیل و بزرگداشت نام و یاد مادر گرانقدر او ، برگزاده ای از دیار روم که خداوند منّان پرورش چنین درّ ثمینی را در رحم پاک و مطهّر او مقر فرموده است . دست توسل به سوی او بلند نموده و نظر عطوفت و پدری حضرت منجی را به احوال پریشان دوستان درمانده و رانده از همه جا و از سوی همه مدعیان ، جلب نماییم.
توجه خاص حضرت بقیة الله الاعظم ارواحنا لتراب مقدمه الفدا به مادر مظلومه ای که در هاله¬ای از نگرانی ناچار از پنهان نمودن حمل و ولادت کودک دلبند خویش بود و اینک خفته در خاک سامرا در خانه پدری امام علیه السلام همچنان نگران این فرزند دلبند و تحفۀ آسمانی خویش است ، ما را آن می دارد که هم از این مادر به حرمت این فرزند و هم از این فرزند به حرمت این مادر بخواهیم که از خداوند قادر متعال تعجیل در ظهور حضرتش را به اقتضاء رحمت واسعه خود مسئلت داشته ، تا به ارادۀ حتمیّه او آن موعود از پرده غیبت به در آمده و خیل مشتاقان و منتظران را از رنج و محنت تاریخی تحمیل شده بر طائفه حقه برهاند .
10 رجب المرجب 1444
محمد جواد علوی بروجردی

***

متن پیام مرجع عالی قدر آیت الله العظمی کریمی جهرمی مدظله العالی
در پاسداشت مقام والای گرامی امام عصر ارواحنا فداه حضرت نرجس سلام الله علیها
بسم الله الرحمن الرحیم
« السَّلَامُ عَلَى وَالِدَةِ الْإِمَامِ، وَ الْمُودَعَةِ أَسْرَارَ الْمَلِكِ الْعَلَّامِ، وَ الْحَامِلَةِ لِأَشْرَفِ الْأَنَامِ »
سلام و درود مخصوص بر مادر پیشوای جهانیان بانوی بلند مقامی که ودیعه گاه اسرار و رموز خداوند علام است (عالم به کلیه امور جهان از آسمان و زمین و غیب و شهود ) باد . معظمه ای که حامل شریف ترین و با عظمت ترین همۀ آدمیان است.
در این میان اگر بخواهیم شریف ترین و پرافتخارترین بانوی بانوان جهان ( بعد از معدودی بسیار کم همانند حضرت صدیقه طاهره علیها السلام) را بشناسیم کسی جز معظمه دوران و بانوی سراسر جهان حضرت نرجس ، خاتون هستی صلوات الله و سلامه علیها و علی بعلها و ولدها الحجه نیست .
سه امیتاز برای معدن کرامت و عظمت حضرت نرجس علیها السلام می باشد که در شناخت ایشان معیار کامل و به تمام معنی است :
1- آن مکرمه ، مادر حجت بالغه الهی و پیشوای معصوم و مقتدای نسل بشر امام عصر ارواحنا فداه است . طاهره و مطهره ای که کل نظام وجود از او به وجود آمده و فرزندی را به جهان آفرینش آورده که جهان به وجود پاک وی مفتخر و سرافراز است .
2- معظمه با جلالت و با عظمتی که اسرار دقیق و رموز بسیار مخفی و پنهان و پوشیده ذات لایزال الهی در جهان خلقت به او سپرده شده و وجود نازنینش ودیعه گاه اسرار حضرت رب العالمین است .
قلب پاک آن مخدره محترمه مخزن اسرار برتر و فراتر از عقول انسانی است و گویا عالم وجود ، با اشارات آسمانی او هدایت یافته و راه به وظائف خود می برند.
3- وجه امتیاز و برتری حضرت نرجس علیها السلام آن است که حامل شریف ترین و برترین انسان هاست و فرزندی را در درون خود پرورانیده که شریف ترین و با عظمت ترین همه مردمان و جهانیان است .
این بانوی آسمانی ، مظهر کمالات ، بزرگی ، سرافرازی و شرف و فضیلت است .
از سویی مادر در بین امت های با فرهنگ و مترقی خصوصاً اسلام موقعیتی بسیار والا و جایگاهی بس رفیع و شامخ دارد و فرزندان سرافراز و بزرگ و پرافتخار ، شدت دلدادگی نسبت به مادر دارند ، و از این جهت حضرت ولی عصر ارواحنا فداه کمال دلبستگی و دلدادگی به مادر مکرمه شان دارند و قطعاً کسانی که به حضرت نرجس خاتون علیها السلام متوسل شوند و به ساحت آن ملکه قدسی دنیا و آخرت خدمتی ارائه کنند نیز مورد توجه و رحمت خاص امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف خواهند بود و چه بسا حوائج بزرگ ، که در پرتو توسل به حضرت نرجس و به دعای فرزند ایشان ، امام زمان به احابت برسد .
حال جا دارد که همگان در بزرگداشت شأن شامخ حضرت نرجس علیها السلام قدم بردارند تا از این رهگذر ، مشکلات پیچیده و بزرگ و این گرفتاری های فلج کننده امروزی که جامعه دچار آن شده است به برکت توسل به آن معظمه و فرزند یگانه اش برطرف گردد و زندگی راحت و گوارایی برای جامعه پیش آید که قطعاً این گونه خواهد بود ... ان شاء الله .
در این میان از جمله اقشاری که جا دارد پیشگام این حرکت مقدّس و نجات بخش گردند ، وعاظ و سخنرانان معظم و ارباب قلم و صاحبان ذوق و قریحه شعری و مداحان عزیز می باشند .
وعاظ گرامی و خطباء محترم بکوشند که با تحقیق علمی پیرامون شخصیت این بانوی محترمه ، فاخرترین مطالب مستند را با بیانی روان و دلپذیر برای مستمعین خصوصاً جوانان عزیز ، بیان نمایند .
نویسندگان محترم و ارباب قلم از ر وح مطهر حضرت نرجس مادر امام عصر ارواحنا فداه استمداد نمایند و پیرامون شرافت های گوناگون این بانوی بهشتی قلم فرسایی کنند و شاعران مخلص با قریحه و ذوق شعری ، ضمن سرودن اشعار پر مغز و وزین ، روح و جان تازه ای در کالبد خسته دلدادگان امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف بدمند .
و در کنار آن مداحان ارجمند با بهره از لطف الهی که به آنان شده ، با صدای خویش و دلنوازشان این اشعار را برای شیفتگان امام عصر ارواحنا فداه بخوانند تا همگان در پرتو این قبیل اظهار ارادت و علاقه ، مشمول ادعیه خاصه و نافذ کهف حصین و یاور مظلومان امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف قرار گیریم و به دعای خیر آن حضرت ، کشور امام زمان از بلاها و سختی هایی که با آنان روبرو شده است رهایی یابد .
در پایان پیشگامی عالم دلسوخته و شیفته واقعی خاندان گرامی اهل بیت صلوات الله علیهم اجمعین آیت الله حاج آقا حجت موحّد ابطحی دام بقاه در این امر مهم و ماندگار را گرامی داشته و مزید توفیقات این روحانی با فضیلت در خدمت به اسلام و مسلمین را از درگاه خداوند متعال مسئلت دارم .
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
4 رجب المرجب 1444
علی کریمی جهرمی

***

پیام فقیه و محقق ولائی و عظیم الشأن ، مؤسس عالیقدر بنیاد علمی امامی ،
حضرت آیت الله آقای حاج سید علی حسینی میلانی مد ظله العالی
برای بزرگداشت مقام امّ المهدی ، حضرت نرجس خاتون علیها السلام

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و الصلاة و السلام علی خیر خلقه محمد و آله الطاهرین لا سیّما بقیة الله فی الارضین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین.
در این زمان که حقیقتاً «عظم البلاء» بر عموم شیعیان در کشورهای مختلف ، و در این شرایط سخت که واقعا « انقطع الرجاء » از همۀ اسباب ظاهریّه ، وظیفه قاطبۀ اهل ایمان تضرّع و التجاء به درگاه خدای رحیم رحمان و توسل به ولیّ عصر امام زمان است .
اما برای جلب عنایت آن حضرت ارواحنا فداه بایستی دست به دامن پاک والدۀ ایشان بشویم که از جلالت شأنش و عظمت مقامش غافل هستیم .
از روایات شیخ صدوق و شیخ الطائفه و سایر بزرگان ، و نیز از زیارتنامۀ آن مجلله که محدّث قمی آورده معلوم می شود که دارای فضائل و مناقبی بوده که در حالات اغلب مادران ائمه اطهار علیهم السلام نقل نشده با اینکه در بلاد غیر اسلامی و در جامعۀ غیر مسلمین می زیسته .
سزاوار است که خطباء محترم ، در مجالس و محافل ، حق ایشان را ادا کنند ، و صاحبان قلم کتاب هایی در احوالات ایشان بنویسند ، و شاعران اهل بیت علیهم السلام اشعاری در مدائح ایشان بسرایند ، و بدینوسیله در خواست شفاعتِ ایشان نزد خدای غفّار در جهت فرج فرزندشان و جلب عنایات آن بزرگوار بنمایند . والسلام علینا و علی عبادالله الصالحین .
علی حسینی میلانی
4 رجب 1444

***

پیام فقیه و استاد محقق و دلباختۀ امام زمان علیه السلام ،
حضرت آیت الله شیخ نجم الدین طبسی دام ظله العالی
به مناسبت بزرگداشت والدة القائم ، حضرت نرجس خاتون علیها السلام

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین سیّما حجة الله فی الارضین مهدی آل محمد روحی و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداء .
احیای نام مبارک حضرت نرگس علیها السلام ، مادر گرامی حضرت بقیة الله فی الارضین ، یکی از حسنات و کارهای بزرگ در راستای احیاء شعائر اسلام و ترویج و نشر معارف و فرهنگ مهدویت است که واقعاً جای آن در ضمن مراسم بزرگداشتها و مجالس مذهبی ما خالی است.
بسیار به جا بود که روزی را به نام این بزرگ بانو نام گذاری و در آن روز طی سخنرانیها و نشست ها و خظابه ها ، جهان را بر موقعیت و عظمت این شخصیت والا و بانوی عفت و فضیلت و جایگاه ایشان آشنا می کردیم .
بحمدلله که امید و آرزوی دیرینۀ ما به دست عالمانی خیرخواه و ولاایتمدار و پاکباختۀ خاندان عصمت و رسالت محقق شد و با برگزاری نشست در راستای احیای جایگاه حضرت نرجس علیها السلام خدمتی بزرگ و قابل تقدیر و ستایش به فرهنگ مهدویت انجام گرفت .
توفیقات و تأییدات برگزار کنندگان این مراسم به ویژه حضرت آیت الله سیّد حجّت ابطحی سلمه الله را از خدای منّان خواستارم. والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته
نجم الدین طبسی
قم مقدس
13 رجب 1444
15 بهمن 1401
روز میلاد امیرالمؤمنین علیه السلام

***

گزیده ای از بیانات ارزشمند یادگار آیت الله العظمی گلپایگانی قدس سره،
آیت الله زاده ی معظم، حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا باقر موسوی گلپایگانی
بسم الله الرحمن الرحیم
السَّلاَمُ عَلَى وَالِدَةِ الْإِمَامِ وَ الْمُودَعَةِ أَسْرَارَ الْمَلِكِ الْعَلاَّمِ وَ الْحَامِلَةِ لِأَشْرَفِ الْأَنَامِ‏
رئیس مذهب اهل بیت علیهم السلام، حضرت امام صادق علیه السلام می‌فرماید: «هنگامى که جبرئیل، خبر شهادت حسین علیه السلام را بر پیامبر صلی الله علیه و آله فرود آورد، پیامبر صلی الله علیه و آله دست على علیه السلام را گرفت و مدّتى طولانى از روز را با او خلوت کرد و گریه بر آنها غلبه کرد و جدا نگشتند تا آن‌که جبرئیل به آن دو گفت: پروردگارتان سلامتان می‌رساند و می‌فرماید: صبر نمودن را بر شما واجب و لازم نمودم. سپس هر دو صبر کردند».
البته در روایتی آمده که جبرئیل از پیامبر اسلام پرسید که آیا فرزندی که بعدها کشته خواهد شد را می‌خواهی؟ که حضرتشان پاسخی دادند که حاصلش این بود که اگر خدا اختیار را در این زمینه به خودم واگذار کرده، من چنین فرزندی را نمی‌خواهم و بعد که جبرئیل مژده دادند که امامان معصوم از نسل همان فرزند شهید خواهند بود، حضرتشان اظهار داشتند که اکنون اگر خداوند تولد چنین فرزندی را مشروط به رضایت من هم کرده باشد، با آنکه می‌دانم او شهید می‌شود باز هم راضی هستم. چنین گفتاری بدان معنا نیست که این پیامبر آسمانی در برابر تقدیر خدا مقاومت کرده باشند، بلکه چون تقدیر خدا مشروط به رضایت ایشان بود، چنین سخنانی رد و بدل شد:
«جبرئیل امین نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله آمد و عرضه داشت: اى محمّد! سلام بر تو، آیا تو را به فرزندى که امّتت بعد از تو او را می‌کشند بشارت ندهم؟! آن‌حضرت فرمودند: من را به آن نیازى نیست (لا حاجَةَ لی فیه‏).
جبرئیل به آسمان رفت سپس براى بار دوّم نازل شد و نزد حضرت آمد و به آن‌جناب همان گفتار اوّلى را گفت.
حضرت فرمودند: من را به آن نیازى نیست.
پس جبرئیل به آسمان عروج کرد و بعد براى بار سوّم محضر حضرتش آمد و همان گفتار را تکرار کرد.
حضرت فرمودند: من را به آن نیازى نیست.
جبرئیل گفت: پروردگارت اوصیاء را در نسل او قرار می‌دهد.
حضرت فرمودند: بسیار خوب پذیرفتم».
این گفتگو سه مرتبه بین مولا امیرالمؤمنین عليه السلام و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها اتفاق افتاد و حضرت مولا، بشارت به فرزندان از او و پیشوایان و خازنان علم نبوت بویژه مهدی امت را که از نسل این پسر است را به حضرت زهرا سلام الله علیها دادند و بی بی دو عالم با این مژده راضی به آن شدند. [کامل الزیارات، ص ۵۵_۵٩، جلاءالعیون، ج ۲،ص۴٣۴]
این حدیث شریف گویای این است که اگر چه حضرت حجت بن الحسن ارواحنافداه از دامان پاک حضرت نرجس خاتون سلام الله علیها قدم به جهان نهاد ولی مادر اصلی شان حضرت زهرا سلام الله علیها می باشند، زیرا تا زمانی که حضرت زهرا سلام الله علیها مژده ی آمدن منتقم خون حسين عليه السلام را نپذیرفته بود دلش آرام نگرفت، این در حالی بود که مشیت الهی بر این مقرر شده بود که نسل امامت از سیدالشهداء علیه السلام باشد، [به شرط قبول شهادت حضرتش] .
در این میان رضایت حضرت زهرا سلام الله علیها یکی از اصلی ترین هاست و از این رهگذر قدر و منزلت حضرت نرجس خاتون سلام الله علیها نیز عیان می شود که سایه ای از مقام عظمای حضرت زهرا سلام الله علیها است که دامان پاکش قابلیت چنین گوهر ارزشمندی را داشت که سیزده معصوم آمدنش را در طول دویست پنجاه سال مژده دادند و تا به امروز 1164 سال است که جهان چشم انتظار چنین مولودی می باشد.
در این میان به یاد خاطره ای از بزرگ مرجع عالم تشیع، حضرت آیت الله العظمی حاج سید محمد رضا موسوی گلپایگانی قدس سره افتادم که در 15شعبان1413 در جشن بزرگداشتی که بدین مناسب در بیت معظم له تشکیل شده بود و طبق برنامه سنواتی حدود 150 نفر از سربازان امام زمان علیه السلام بدست معظم له معمم شده بودند و مادحان یکی پس از دیگری عرض اخلاص خود را در ثنای این مولود مسعود امام زمان علیه السلام و مادر گرامیش نرجس خاتون سلام الله علیها تقدیم می کردند. در این میان نوبت به فخرالمادحین و شیخ الذاکرین حاج آقا سازگار رسید، ایشان قصیده ی 70 بیتی جدیدی در شان و منزلت مولود نیمه شعبان و مادر باکرامتش و چگونگی داستان اسارت و تشرف حضرت نرجس خاتون سلام الله علیها به محضر مبارک امام حسن عسکری علیه السلام سروده و برای اولین بار آنرا در محضر آن قائد عظیم الشأن قرائت نمودند.
مجلس در محضر نائب بر حق امام زمان علیه السلام، مشعل فروزان فقاهت، مظهر قائدی از قبیله ی قائم علیه السلام مملو از معنویت گشته بود و هیچ چشمی نبود که با دلی سوخته اشک هایش روان نباشد. همگان می دیدند که چگونه اشک از چشمان درر بار آیت اللهی ملجاء و مرجع تقلید عصر جاری و آن عاشق دلسوخته و دلباخته ی حضرت حجت ارواحنافداه به پهنای صورتش روان بود و آنچنان متوسل به مادر امام زمان ارواحنافداه شدند و حال عجیبی داشتند و از اشک های ایشان، آه و ناله ی همه ی مجلس بلند بود و محفل به تأسی از معظم له به مجلس توسل به حضرت نرجس خاتون سلام الله علیها تبدیل شد، به گونه ای که خواننده ی اشعار تحت تاثیر قرار گرفته و اظهار داشت من که مولودیه امام‌ زمان می خوانم و از عظمت حضرت نرجس خاتون سلام الله علیها بر شما می گویم، پس این همه گریه ی شما برای چيست؟
آری شایسته است، برای عرض ارادت به حضرت زهرا سلام الله علیها و ساحت مقدس اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام بويژه حضرت بقیت الله الاعظم علیه السلام و مادر با فضیلتش حضرت نرجس خاتون سلام الله علیها هرکس به هر گونه که می تواند قدم بردارد و در بزرگداشت این بانوی بزرگوار کوتاهی نکند.
از سرودن اشعار تا نوشتن مقالات و گفتار مبلغان و مکاتب مؤلفان و صرف اموال متمولان همه و همه باید در نشر فضائل و ترویج مناقب این بانو قرار گیرد تا اندوخته ای باشد برای روز یوم ینظر المرء ما قدمت یداه.
والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته.

***

معرفی و دانلود کتاب پیرامون حضرت نرجس خاتون سلام الله علیها

مادر باران

کتابنامه حضرت نرجس سلام الله علیها

آخرين عروس : داستان حضرت نرجس از روم تا سامرا

والدة الحجة المنتظر عجل الله فرجه علوية مطهرة پژوهشی جامع پیرامون نسب مادر امام زمان عجل الله فرجه

ولاده الامام المهدي ( عجل الله تعالي فرجه الشريف )

مادر امام عصر ( عجل الله تعالي فرجه الشريف )

برگه هايی از تاريخ روم، مادر امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف

حديث قبل از ميلاد

حديث قبل از ميلاد

حديث شب ميلاد

شرح چگونگی ولادت حضرت ولی عصر (عجل الله تعالي فرجه الشريف)

امام مهدی عليه السلام از ولادت تا ظهور

او متولد شده است

تولد حضرت مهدي عليه السلام

ميلاد: مجموعه مقالات درباره تولد امام عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف

نگاهي به تولد و زندگي حضرت مهدي عليه السلام

خانواده امام مهدی عجل الله تعالي فرجه الشريف

****

زیارت حضرت نرجس خاتون علیها السلام

صوت زیارت با صدای استاد فرهمند:

دریافت
 

پس از زیارت امام عسکری] ملکه دنیا و آخرت، مادر بزرگوار امام قائم(علیه‌السلام) را که قبرش پشت ضریح مولایمان امام عسکری(علیه‌السلام) است زیارت کن و در زیارت آن بزرگ بانو بگو:
السَّلامُ عَلَى رَسُولِ اللّهِ صَلَّى اللّهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ الصَّادِقِ الْأَمِينِ، السَّلامُ عَلَى مَوْلانا أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ، السَّلامُ عَلَى الْأَئِمَّةِ الطَّاهِرِينَ الْحُجَجِ الْمَيامِينِ، السَّلامُ عَلَى والِدَةِ الْإِمامِ، وَالْمُودَعَةِ أَسْرارَ الْمَلِكِ الْعَلَّامِ، وَالْحامِلَةِ لِأَشْرَفِ الْأَنامِ، السَّلامُ عَلَيْكِ أَيَّتُهَا الصِّدِّيقَةُ الْمَرضِيَّةُ، السَّلامُ عَلَيْكِ يَا شَبِيهَةَ أُمِّ مُوسى وَابْنَةَ حَوارِيِّ عِيسى، السَّلامُ عَلَيْكِ أَيَّتُهَا التَّقِيَّةُ النَّقِيَّةُ، السَّلامُ عَلَيْكِ أَيَّتُهَا الرَّضِيَّةُ الْمَرْضِيَّةُ،
سلام بر رسول خدا (درود خدا بر او و خاندانش) آن راستگوی امین، سلام بر مولایمان امیرمؤمنان، سلام بر پیشوایان پاک، حجّت‌های مبارک، سلام بر مادر امام و مأمن اسرار فرمانروای بسیار دانا و باردار به شریف‌ترین مخلوقات، سلام بر تو ای صدّیقه پسندیده، سلام بر تو ای همانند مادر موسی و دختر یاران عیسی، سلام بر تو ای پرهیزکار بی‌عیب، سلام بر تو ای خرسند به قضای حق و ای بانوی پسندیده،
السَّلامُ عَلَيْكِ أَيَّتُهَا الْمَنْعُوتَةُ فِي الْإِنْجِيلِ، الْمَخْطُوبَةُ مِنْ رُوحِ اللّهِ الْأَمِينِ، وَمَنْ رَغِبَ فِي وُصْلَتِها مُحَمَّدٌ سَيِّدُ الْمُرْسَلِينَ، وَالْمُسْتَوْدَعَةُ أَسْرَارَ رَبِّ الْعالَمِينَ؛ السَّلامُ عَلَيْكِ وَعَلَى آبائِكِ الْحَوارِيِّينَ، السَّلامُ عَلَيْكِ وَعَلَى بَعْلِكِ وَوَلَدِكِ، السَّلامُ عَلَيْكِ وَعَلَى رُوحِكِ وَبَدَنِكِ الطَّاهِرِ،
سلام بر تو ای وصف شده در انجیل و خواستگاری شده از روح‌الله امین و ای کسی که محمّد سرور رسولان در پیوند با او علاقه‌مند شد و ای مأمن اسرار پروردگار جهانیان؛ سلام بر تو و پدران حواری تو، سلام بر تو و بر همسر و فرزندت، سلام بر تو و بر روح و جسم پاکیزه‌ات.
أَشْهَدُ أَنَّكِ أَحْسَنْتِ الْكَِفالَةَ، وَأَدَّيْتِ الْأَمانَةَ، وَاجْتَهَدْتِ فِي مَرْضاةِ اللّهِ، وَصَبَرْتِ فِي ذاتِ اللّهِ، وَحَفِظْتِ سِرَّ اللّهِ، وَحَمَلْتِ وَلِيَّ اللّهِ، وَبالَغْتِ فِي حِفْظِ حُجَّةِ اللّهِ، وَرَغِبْتِ فِي وُصْلَةِ أَبْناءِ رَسُولِ اللّهِ، عارِفَةً بِحَقِّهِمْ، مُؤْمِنَةً بِصِدْقِهِمْ، مُعْتَرِفَةً بِمَنْزِلَتِهِمْ، مُسْتَبْصِرَةً بِأَمْرِهِمْ، مُشْفِقَةً عَلَيْهِمْ، مُؤْثِرَةً هَواهُمْ،
گواهی می‌دهم که تو از امام زمان نیکو سرپرستی کردی و ادا نمودی امانت را و در عرصه خشنودی خدا کوشیدی و درباره خدا صبر کردی و راز خدا را نگاه داشتی، ولی خدا را باردار شدی و در نگهداری حجّت خدا سخت کوشیدی و نسبت به پیوند با فرزندان رسول خدا رغبت ورزیدی، درحالی‌که به حقّشان عارف و به صدقشان مؤمن و به مقامشان معترف و به کارشان بینا و بر آنان غمخوار بودی و محبت آنان را بر محبّت دیگران ترجیح دادی
وَأَشْهَدُ أَنَّكِ مَضَيْتِ عَلَى بَصِيرَةٍ مِنْ أَمْرِكِ مُقْتَدِيَةً بِالصَّالِحِينَ راضِيَةً مَرْضِيَّةً تَقِيَّةً نَقِيَّةً زَكِيَّةً فَرَضِيَ اللّهُ عَنْكِ وَأَرْضاكِ، وَجَعَلَ الْجَنَّةَ مَنْزِلَكِ وَمَأْوَاكِ، فَلَقَدْ أَوْلاكِ مِنَ الْخَيْراتِ مَا أَوْلاكِ، وَأَعْطاكِ مِنَ الشَّرَفِ مَا بِهِ أَغْناكِ، فَهَنَّأكِ اللّهُ بِما مَنَحَكِ مِنَ الْكَرامَةِ وَأَمْرأَكِ.
و گواهی می‌دهم که تو از دنیا بر پایه بینایی از کارت درگذشتی، درحالی‌که به شایستگان اقتدا نمودی، راضی به قضای حق، پسندیده، پرهیزگار، بی‌عیب، پاکیزه، خدا از تو خشنود باشد و تو را خشنود نماید و بهشت را جایگاه و مأوای تو گرداند، او تو را سزاوار همه خوبی‌ها کرد، به آنچه سزاوار نمود و به تو بخشید از شرافت، آنچه به سبب آن تو را بی‌نیاز نمود، خدا آن کرامتی را که به تو بخشید، بر تو گوارا و سودمند گرداند.
آنگاه سر خود را بالا کرده و می‌گویی:
اللّهُمَّ إِيَّاكَ اعْتَمَدْتُ، وَ لِرِضاكَ طَلَبْتُ، وَبِأَوْلِيائِكَ إِلَيْكَ تَوَسَّلْتُ، وَعَلَى غُفْرانِكَ وَحِلْمِكَ اتَّكَلْتُ، وَبِكَ اعْتَصَمْتُ، وَبِقَبْرِ أُمِّ وَلِيِّكَ لُذْتُ، فَصَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَانْفَعْنِي بِزِيارَتِها، وَثَبِّتْنِي عَلَى مَحَبَّتِها، وَلَا تَحْرِمْنِي شَفاعَتَها وَشَفاعَةَ وَلَدِها، وَارْزُقْنِي مُرافَقَتَها، وَاحْشُرْنِي مَعَها وَمَعَ وَلَدِها، كَما وَفَّقْتَنِي لِزِيارَةِ وَلَدِها وَزِيارَتِها .
خدایا به تو اعتماد کردم و خشنودی‌ات را خواستم و به اولیایت به سوی تو متوسّل شدم و بر آمرزش و بردباری‌ات توکل نمودم و در پناه تو آمدم و به قبر مادر ولی تو پناهنده شدم، پس بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست و مرا به وسیله زیارتش سودمند کن و بر دوستی‌اش ثابت بدار و از شفاعتش و شفاعت فرزندش محرومم مکن و هم‌جواری‌اش را نصیبم فرما و محشورم نما با او و با فرزندش، چنان‌که به زیارت فرزندش و خودش موفّقم نمودی.
اللّهُمَّ إِنِّي أَتَوَجَّهُ إِلَيْكَ بِالْأَئِمَّةِ الطَّاهِرِينَ، وَأَتَوَسَّلُ إِلَيْكَ بِالْحُجَجِ الْمَيامِينِ مِنْ آلِ طهَ وَيس أَنْ تُصَلِّيَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ الطَّيِّبِينَ، وَأَنْ تَجْعَلَنِي مِنَ الْمُطْمَئِنِّينَ الْفائِزِينَ الْفَرِحِينَ الْمُسْتَبْشِرِينَ الَّذِينَ لَاخَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ، وَاجْعَلْنِي مِمَّنْ قَبِلْتَ سَعْيَهُ، وَيَسَّرْتَ أَمْرَهُ، وَكَشَفْتَ ضُرَّهُ، وَآمَنْتَ خَوْفَهُ؛
خدایا به سویت به وسیله امامان پاک توجه می‌کنم، به حجّت‌های با میمنت از خاندان طه و یس توسل به سوی تو می‌جویم، از تو می‌خواهم بر محمّد و خاندان پاک او درود فرستی و قرار دهی مرا از آرام گرفتگان، رستگاران، شادمانان، مژده گیرندگان‌ که هیچ بیمی بر آنان نیست و هرگز اندوهگین نمی‌شوند و قرار ده مرا از آنانی که سعی‌شان را پذیرفته و کارشان را آسان نموده و گرفتاری‌شان را بر طرف ساخته و ترسشان را ایمن داده؛
اللّهُمَّ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَلَا تَجْعَلْهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنْ زِيارَتِي إِيَّاها، وَارْزُقْنِي الْعَوْدَ إِلَيْها أَبَداً مَا أَبْقَيْتَنِي، وَ إِذا تَوَفَّيْتَنِي فَاحْشُرْنِي فِي زُمْرَتِها، وَأَدْخِلْنِي فِي شَفاعَةِ وَلَدِها وَشَفَاعَتِها، وَاغْفِرْ لِي وَ لِوَالِدَيَّ وَ لِلْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِناتِ، وَآتِنا فِي الدُّنْيا حَسَنَةً وَفِي الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا بِرَحْمَتِكَ عَذَابَ النَّارِ، وَالسَّلامُ عَلَيْكُمْ يَا سَادَاتِي وَرَحْمَةُ اللّهِ وَبَرَكاتُهُ.
خدایا به حق محمّد و خاندان محمّد، بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست و این زیارت را آخرین بار من از زیارت این بانوی بزرگوار قرار مده و برگشت به زیارتش را تا زنده‌ام داشتی نصیبم فرما و هنگامی که مرا بمیرانی در گروهش محشورم کن و در شفاعت فرزندش و خودش واردم فرما و مرا و پدر و مادرم و مردان و زنان با ایمان را بیامرز و به ما در دنیا و آخرت خوبی عطا کن و ما را به رحمتت از عذاب دوزخ نگهدار، ای سرورانم، سلام و رحمت و برکات خدا بر شما باد.

****

فایل pdf رنگ آمیزی تصاویر داستان حضرت نرجس علیهاالسلام به همراه متن داستان
مناسب برای آشنائی نوگلان مهدوی با مادر امام زمان عجل الله فرجه در آستانه نیمه شعبان

narjes khatoon 3

دریافت فایل با کیفیت

****

 پوسترهای بزرگداشت مادر گرامی حضرت بقیه الله الاعظم علیه السلام ، حضرت نرجس خاتون علیها السلام

narjes khatoon 1narjes khatoon 1

****

 narjes khatoon 5narjes khatoon 5

narjes khatoon 7

narjes khatoon 10narjes khatoon 10narjes khatoon 10

narjes khatoon

خواندن 1162 دفعه

حقوق مولفان و ناشران

تمامی محتوای چند رسانه ای(کتاب ،کتاب صوتی، کتاب تصویری،مجلات،روزنامه ها،مقالات،پایان نامه ها) موجود در بازار کتاب دیجیتالی قائمیه با هماهنگی و رعایت کامل حقوق ناشران ، نویسندگان و دریافت مجوز کتبی از آنان به صورت کاملا رایگان عرضه می‌شوند.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاببازار کتاب اولین و بزرگترین سامانه دانلود کتاب الکترونیکی رایگان بر خط با هدف در دسترس قرار دادن متون و کتب شیعه راه‌اندازی شده است. به کمک کتابخانه دیجیتالی بازار کتاب به هزاران عنوان کتاب به زبان های مختلف : فارسی ، عربی ، انگلیسی و آذری و غیره .... دسترسی خواهید داشت.


همین حالا اپ بازار کتاب را نصب کنید و کتابخانه خود را با دانلود کتاب های برتر پربار کنید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.