اکسیر اعظم (1): رهیافتی به منظومه فکری رهبر معظم انقلاب درباره انسجام اسلامی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کتاب اکسیر اعظم (1): رهیافتی به منظومه فکری رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) درباره انسجام اسلامی

تهیه کننده: مرکز پژوهشهای اسلامی صدا و سیما،با همکاری دفتر فرهنگی فخرالائمه (علیهم السلام)

موضوع : خامنه ای، علی، رهبر جمهوری اسلامی ایران ، 1318 - -- دیدگاه درباره وحدت اسلامی

در بیان نورانی نبی اعظم صلی الله علیه و آله و ائمه هدی(علیه السلام) در طول تاریخ سراسر مبارزه و مجاهده خویش امر وحدت و انسجام آحاد امت اسلامی در راه نیل به اهداف عالیه نظام اسلامی مورد تأکید فراوان قرارگرفته است.

صرف نظر از جایگاه اساسی این مهم _ که شاخصه امت واحده اسلامی بر مبنای آیه «إِنَّ هذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّهً واحِدَهً وَ أَنَا رَبُّکُمْ فَاعْبُدُونِ»(1) می باشد _ به راستی کدامین اصل از اصول شرعی، عقلی، منطقی و اجتماعی یک حاکمیت مقتدر و رو به تعالی همچون «اتحاد ملی و انسجام اسلامی» نیاز به تبیین و تعمیق بیشتر دارد؟ آن هم در عصر «جاهلیت مدرن» که یک بار دیگر تمامی حق در برابر تمامی باطل قرار گرفته و در نبردی نابرابر و ظالمانه مجبور به پایداری و جهاد است.

در جریان هدایت الهی جامعه بشری، انبیا و اولیا عهده دار این رسالت عظیم اند و یافتن صراط مستقیم و پیمودن آن، فقط در پیروی از ایشان  متحقق خواهد شد، که «إِنْ تُطیعُوهُ تَهْتَدُوا» که ثمره شیرین آن، وحدت خدایی و دوری جستن از راه های غیر خدایی دیگر است؛ «وَ أَنَّ هَذَا صرَِاطِی مُسْتَقِیمًا فَاتَّبِعُوهُ وَ لَا تَتَّبِعُواْ السُّبُلَ فَتَفَرَّقَ بِکُمْ عَن سَبِیلِهِ ذَالِکُمْ وَصَّاکُم بِهِ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ»؛ لذا هیچ نگاهی بصیرت و ژرف اندیشی مقتدای جامعه دینی را ندارد و اعتماد نمودن به رهنمود و نظری غیر از «راهبرد های ولایت» ناصواب و خطاپذیر است، از این روست که چنگ زدن به این ریسمان الهی جامعه را از تفرقه هلاک کننده می رهاند؛ «وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا».

در عصر ظهور نیز بنا بر رهنمود پیامبر گونه امام خمینی رحمه الله _ بنیان گذار حاکمیت اسلام ناب در این عصر _ ولایت فقیه همان ولایت رسول الله صلی الله علیه و آله است و نائب عام امام عصر عج الله تعالی فرجه الشریف عهده دار و ادامه دهنده همان هدایت های الهی است.

در این زمان که جبهه کفر و الحاد «ناتوی فرهنگی» را برای انسجام نیروهای شیطانی خویش تشکیل داده و آن را سرلوحه برنامه های اسلام ستیزی خود قرار داده است، فرماندهی جبهه حق برای ایجاد قلعه ای نفوذ ناپذیر در جهت حفظ دستاوردهای این آیین الهی و نظام پایدار اسلامی می کوشد؛ لذا برای دفاع جانانه و تهاجمی همه جانبه به تمامی حیثیت  جبهه باطل، نیاز اولیه و حیاتی ما به «دکترین» اتحاد و انسجام آن هم از منظر مقتدای نهضت غیر قابل اغماض است.

نام گذاری سال جاری به «اتحاد ملی و انسجام اسلامی» از سوی مقام معظم رهبری(دام الله ظله) اساسی ترین نیاز امروز امت اسلامی است که بی شک تمامی هدایت ها و رهنمودهای معظم له در جهت ایجاد چنین حِصنی حصین و دژی مستحکم برای حفظ نیروهای اسلام و قوای حق و پیکار با استکبار جهانی به شمار می رود.

از این رو برای یک پارچگی در تبیین و تفسیر اتحاد و انسجام، جهت روشن گری افکار عمومی و برای اینکه بهترین راهکار وحدت نیز برای خواص مؤثر جامعه دینی مان ترسیم گردد «اتحاد ملی و انسجام اسلامی» را در رهنمودهای رهبر معظم انقلاب جویا شدیم تا تفسیر ایشان از وحدت، انسجام بخش نظرات گردد.

در این مختصر به عناوین و موضوعاتی که به طور خاص به اصل اتحاد ملی پرداخته شده است به صورت اجمال و کلیدی اشاره می شود که البته هر فصل و بابی در این مکتب سیاسی خود فتح بابی برای اهل نظر در تمامی زمینه ها خواهد بود.

سال پر برکت اتحاد ملی و انسجام اسلامی بهان های شایسته و بایسته به دستمان داد تا در این زمینه توفیقی چنین یابیم لیکن تردیدی نیست که پرداختن به این اصل در همه سال ها و با همه اقتضائات زمانی از اولین و اصلی ترین اقدام نخبگان و فرهیختگان جبهه حق است.

امید آن است که تلاش پژوهش گران این دفتر در تدوین این مجموعه توانسته باشد گامی در تحقق آنچه مرضی ولی الله الاعظم، امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف و ولی امر مسلمین جهان است بردارد و صد البته، اصلاح و تکمیل چنین مجموعه هایی نیازمند نظرات ارزشمند خوانندگان محترم خواهد بود. والحمدالله رب العالمین.

عناوین اصلی کتاب شامل:

اشاره؛ مقدمه؛

فصل اول: اتحاد ملی؛

فصل دوم: تفرقه؛

کتاب نامه

 

جهت مشاهده و دانلود کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

تمامی محتوای چند رسانه ای(کتاب ،کتاب صوتی، کتاب تصویری،مجلات،روزنامه ها،مقالات،پایان نامه ها) موجود در بازار کتاب دیجیتالی قائمیه با هماهنگی و رعایت کامل حقوق ناشران ، نویسندگان و دریافت مجوز کتبی از آنان به صورت کاملا رایگان عرضه می‌شوند.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاببازار کتاب اولین و بزرگترین سامانه دانلود کتاب الکترونیکی رایگان بر خط با هدف در دسترس قرار دادن متون و کتب شیعه راه‌اندازی شده است. به کمک کتابخانه دیجیتالی بازار کتاب به هزاران عنوان کتاب به زبان های مختلف : فارسی ، عربی ، انگلیسی و آذری و غیره .... دسترسی خواهید داشت.


همین حالا اپ بازار کتاب را نصب کنید و کتابخانه خود را با دانلود کتاب های برتر پربار کنید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.