انقلاب مشروطه در بوته نقد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

کتاب انقلاب مشروطه در بوته نقد 

نویسنده : علی رضا کریمی

تهیه کننده : مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما

موضوع : سیاستمداران ایرانی - تاریخ - انقلاب مشروطه

انقلاب مشروطه از دوره های حساس دگرگونی های تاریخی در کشور ایران به شمار می آید. جرقه این جنبش مردمی و ضد استبدادی در قیام تنباکو زده شد. مردمِ خسته از بیدادشاهان و تشنه عدالت، با رهبری عالمانه مراجع سه گانه نجف و مجتهدان تراز اول تهران، به صحنه سیاست پا نهادند و پایان خودکامگی و استبداد را فریاد زدند.

انقلاب مشروطه که رویکردی ملی _ اسلامی داشت، بر آن بود تا جهش بزرگ در همه جنبه های زندگی مردم ایجاد کند تا آنان در پناه اسلام و به دور از استبداد، به اصلاح و آبادانی کشور خویش همت گمارند.

از نگاه دیگر انقلاب مشروطه تجلی گاه فقه سیاسی اسلام بود. عالمان دینی بیش از هر زمان دیگر در صحنه های سیاسی حضور یافتند و اسلام را به عنوان مکتب توان مند برای اداره جامعه معرفی کردند. در این میان، شیخ فضل اللّه نوری با طرح «مشروطه مشروعه»، گامی مهم در پیوند مشروطه و شرع برداشت.

ایشان با شناخت دو جانبه از اندیشه های حاکم در غرب و رجال سیاسی آن زمان، با اعلام این که اسلام توانایی اداره جامعه را دارد، نسبت به گسترش زمینه های انحراف انقلاب مشروطه از خط مشی اساسی دین هشدار داد.در این میان، استعمار پیر بریتانیا با کمک روشن فکرنمایان داخلی، از اختلاف رهبران مشروطه بهره جُست و جریان جنبش را به سود خود تغییر داد. در نتیجه، فرجام این حرکت مبارک که باید نهال آزادی را در سرزمین ایران بارور می کرد، زمینه ساز استبداد نوین خاندان پهلوی شد که به مراتب زیان بارتر از گذشته بود.

بی شک بررسی ماهیت این جنبش و بررسی پیش زمینه های پیدایش، نقطه اوج و فرود، جریان حذف اصلاح گران واقعی و ارزیابی بینش ها و افکار رهبران آن می تواند انقلاب اسلامی ما را در مرحله گذار از چالش های پیش رو یاری رساند.
بر این اساس، پژوهشگر گرامی جناب آقای دکتر علی رضا کریمی با استناد به منابع قابل اعتنا، به بررسی برخی از جنبه های این جنبش پرداخته اند. با سپاس از ایشان امیدواریم مورد استفاده برنامه سازان قرار گیرد.

عناوین اصلی کتاب شامل:

بخش اول : پیش زمینه های انقلاب مشروطیت؛

بخش دوم: پیروزی انقلاب مشروطیت؛

بخش سوم:عوامل انحراف مشروطه؛

بخش چهارم: همراه با برنامه سازان؛ کتاب نامه

 

جهت مشاهده و دانلود کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

تمامی محتوای چند رسانه ای(کتاب ،کتاب صوتی، کتاب تصویری،مجلات،روزنامه ها،مقالات،پایان نامه ها) موجود در بازار کتاب دیجیتالی قائمیه با هماهنگی و رعایت کامل حقوق ناشران ، نویسندگان و دریافت مجوز کتبی از آنان به صورت کاملا رایگان عرضه می‌شوند.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاببازار کتاب اولین و بزرگترین سامانه دانلود کتاب الکترونیکی رایگان بر خط با هدف در دسترس قرار دادن متون و کتب شیعه راه‌اندازی شده است. به کمک کتابخانه دیجیتالی بازار کتاب به هزاران عنوان کتاب به زبان های مختلف : فارسی ، عربی ، انگلیسی و آذری و غیره .... دسترسی خواهید داشت.


همین حالا اپ بازار کتاب را نصب کنید و کتابخانه خود را با دانلود کتاب های برتر پربار کنید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.