اندیشه های تربیتی استاد مرتضی مطهری (ره)

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کتاب اندیشه های تربیتی استاد مرتضی مطهری(ره)

نویسنده : شهاب الدین مشایخی راد

مشخصات نشر: قم: مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما

موضوع: مطهری، مرتضی،  نظریه درباره اسلام و آموزش و پرورش

بی شک، شهید مطهری، چهره درخشانی در تاریخ فرهنگ و معارف اسلامی قلمداد می شود.

جریان شناسی سیر معارف اسلامی در قرن حاضر با فراز و نشیب های بسیاری روبه رو بوده است. در این میان، برخی چهره ها در مسند جریان سازی فرهنگی، سلسله جنبان این روند بوده اند. حرکت های اصلاحی در فرهنگ و معارف اسلامی و رشد روزافزون آموزه های دینی، ثمره ارزشمند رویارویی فرهنگ غرب با فرهنگ اسلامی است. در این جهاد فرهنگی، اندیشمندان بزرگی چون شهید مطهری به دستاوردهای تحسین برانگیزی دست یافته اند.

در طول تاریخ، از تقابل فرهنگ و عقیده، آثار ارزشمندی پدید آمده است، چنان که می توان گفت دقیق ترین و بزرگ ترین آثار در زمینه معارف دینی، از رهگذر اختلاف ها و دفاعیه های فرهنگ دینی در برابر مهاجمان به این فرهنگ به دست آمده است. آنچه چهره جهاد فرهنگی را در آثار شهید مطهری متفاوت می سازد، تنوع موضوع ها و پرداختن به محورهای جدیدی است که در سنّت تقابل فرهنگی مرسوم نبوده است.

در گذشته، بیشتر دفاعیه های معرفتی، بر محور کلام و بحث های تاریخی و فقهی دور می زد. در آن زمان، کمتر سخنی از اخلاق و فلسفه اخلاق، امور اجتماعی و روان شناختی، مباحث تربیتی و زیباشناختی، فلسفه های مضاف و مانند آن بود، ولی در آثار شهید مطهری مجموعه ای غنی از این مباحث به چشم می خورد. رویکرد این مجموعه، ناظر بر نفی و اثبات است؛ نفی دیگر مذهب های معرفتی و اثبات معارف ناب دینی.

شهید مطهری با برخورداری از اندیشه ناب حوزوی و اندوخته ای پربار از معارف دینی، به موضوع هایی کاملاً متفاوت با گذشته پرداخت و با این روش توانست فرهنگ ناب دینی را به قشرهای مختلف برساند. وی با زبانی متفاوت، از سنّت رایج حوزه، گفتمانی جدید پی ریزی کرد که بر اساس آن، آموزه های فنی در مدرسه های دینی، به سطح جامعه، وارد و متناسب با فهم قشرهای گوناگون مردم بیان و عرضه شد.

این کار از دیگر ویژگی های ممتاز استاد بود که گفتمان رایج حوزه را از شکل پیچیده و فنی آن به گفتمانی روان و در عین حال عمیق در سطح جامعه تغییر داد. این ویژگی سبب شد حتی پس از گذشت ربع قرن از شهادت وی، از آثارش به عنوان پرتیراژترین آثار در حوزه معارف دینی همچنان استقبال شود و در گستره بین المللی به زبان های گوناگون چاپ و منتشر گردد.
مجموعه حاضر با عنوان اندیشه های تربیتی شهید مطهری، بخشی ویژه از آموزه های تربیتی این شهید بزرگوار است که در قالب یک نظام تربیتی عرضه می شود. استاد شهید، در سراسر آثار خود به مباحث اصولی تربیت و راه کارهای آن پرداخته است و با توجه به اینکه فیلسوفی نظریه پرداز در حوزه معارف اسلامی بود، در تمام محورهای معرفتی دیدگاهی ساختاری داشت؛ از جمله در محور تربیت و اخلاق که به صورت همه جانبه و چندبعدی آن را در آثارش بررسی کرده است.

بحث های تربیتی این اندیشمند گران قدر چنان ژرف و پربار است که انتقال آن به پژوهشگران عرصه تربیت و اخلاق ضروری به نظر می رسد. بر این اساس، در این نوشتار سعی شده است حفظ امانت و پای بندی به متن کلام آن شهید بزرگوار رعایت شود. نگارنده این اثر معتقد است جامعه پژوهشی ما در مرحله نخست، نیازمند بازتاب آموزه های تربیتی و اخلاقی شهید مطهری در ساختاری برگرفته از آثار اوست، ولی از آنجا که چنین اثری تا به حال به دست اهل تحقیق نرسیده، بهترین کمک به پژوهشگران این است که نخست چکیده ای از آثار این شهید در زمینه تربیت، عرضه و در گام های بعدی، دیدگاه های تحلیلی و تطبیقی درباره آن مطرح شود.

حجم مطالب در این زمینه در آثار شهید بزرگوار به اندازه ای است که ما را از قلم زنی مجدد برای بازسازی و تبیین حلقه های گم شده بی نیاز می سازد؛ زیرا با مراجعه به آن آثار می توان به مطالب نسبتاً جامعی با عنوان هر یک از عناصر سازنده نظام تربیتی دست یافت. دلالت های آشکار و نسبتاً روشن این مطالب، مجموعه ای پربار از معارف تربیتی به دست می دهد که گردآوری و موضوع بندی آن در قالب چارچوب نظام تربیتی، راه را بر اهل نظر و مربیان تربیتی هموار می سازد.

عناوین اصلی کتاب شامل:

فصل اول: کلیات؛

فصل دوم: مبانی تربیت؛

فصل سوم: ویژگی های تربیت؛

فصل چهارم: اهداف تربیت؛

فصل پنجم: ساحت های تربیت؛

فصل ششم: راهکارهای اعمال تربیت ؛

فصل هفتم: ارکان تربیت؛

فصل هشتم: آسیب شناسی تربیت؛ کتاب نامه

 

جهت مشاهده و دانلود کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

تمامی محتوای چند رسانه ای(کتاب ،کتاب صوتی، کتاب تصویری،مجلات،روزنامه ها،مقالات،پایان نامه ها) موجود در بازار کتاب دیجیتالی قائمیه با هماهنگی و رعایت کامل حقوق ناشران ، نویسندگان و دریافت مجوز کتبی از آنان به صورت کاملا رایگان عرضه می‌شوند.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاببازار کتاب اولین و بزرگترین سامانه دانلود کتاب الکترونیکی رایگان بر خط با هدف در دسترس قرار دادن متون و کتب شیعه راه‌اندازی شده است. به کمک کتابخانه دیجیتالی بازار کتاب به هزاران عنوان کتاب به زبان های مختلف : فارسی ، عربی ، انگلیسی و آذری و غیره .... دسترسی خواهید داشت.


همین حالا اپ بازار کتاب را نصب کنید و کتابخانه خود را با دانلود کتاب های برتر پربار کنید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.