الاتحاف بحب الاشراف

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

موضوع

اين اثر شرح حال خاندان پيامبر و ائمه معصومين (عليهم السلام) را به شيوه‌اى خاص بيان مى‌كند.

مؤلف

مؤلف آن شبراوى از عالمان الازهر قاهره و بر مذهب اهل سنت است.

محتواى كتاب

وى ابتدا به بيان احاديثى درباره مقام و منزلت اهل‌بيت و ذريه پيامبر(ص) مى‌پردازد. سپس شرح‌حال امام حسن و امام حسين(عليهما السلام) را محور قرار داده و به تفصيل درباره آن دو بزرگوار سخن گفته است. در ادامه، فصلى را به بيان جواز و عدم جواز لعن يزيد اختصاص داده و با نقل قول گروهى از عالمان اهل‌سنت از كنار آن گذشته‌و در همان باب، تاريخ كربلا را پى مى‌گيرد. مؤلف به جهت سكونت در قاهره و اهميت مشهد الرأس و كرامات مقام منسوب به سر مقدس امام حسين(ع) بابى را به اين محل اختصاص داده است. باب پنجم كتاب درباره بقيه خانواده پيامبر(ص) و ائمه سخن مى‌گويد و مؤلف همه را ذيل يك باب جمع كرده است. او درباره پدر، مادر، همسر و دختر پيامبر(ص)، حسنين (ع)، زيد بن حسن، حسن مثنى، امام سجاد (ع)، امام باقر(ع) و به ترتيب ائمه شيعه تا امام زمان(عج) سخن گفته است. كه در اين كتاب ذيل بحث از امام دوازدهم با عنوان حجت و به قول شيعه، مهدى منتظر(عج) ياد شده ولى مؤلف مى‌گويد اين نظر شيعه درست نيست و او مهدى نيست. مهدى اگر چه از اهل‌بيت است ولى عمر طولانى ندارد و بعداً متولد خواهد شد.
مؤلف به ذكر منابع خود مقيد نبوده است هر چند در موارد زيادى به منبع يا راوى اشاره كرده است. وى حتى در بخش آخر كه سخنانى از معصومين را نقل مى‌كند، منبعى ارائه نمى‌دهد. البته محقق كتاب، مآخذ مؤلف را استخراج كرده و در پاورقى آورده است.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب


برای استفاده کاربردی تر از سایت ، اپلیکیشن بازار کتاب قائمیه را دانلود نمایید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.